Yeni PCIe 5.0 GPU güç konektörü, tek bir kablodan 600W sağlayabilir

Yeni bir güç konektörünün detayları çevrimiçi olarak ortaya çıktı ve görünüşe göre söylenti RTX 3090 Ti ile bağlantılı. Bu, Ocak 2021’de piyasaya sürüldüğünde en hızlı 30 serisi GPU’nun mantosunu üstleneceği söylentileri. inanılır.

Bu söylentilerden çıkan ilginç bir sonuç, yeni bir tür grafik kartı güç konektörü (Igor’s Lab aracılığıyla) ortaya çıkarmış gibi görünüyor olmalarıdır. PCIe 5.0 güç konektörü, mevcut grafik kartı güç dağıtımıyla ilgili en büyük, en karmaşık sorunlardan birini çözmek için tasarlanmıştır: aslında üst düzey kartlar için yeterli güç sağlamak. Mevcut 8 pimli konektörlerin her biri 150 W’a kadar güç sağlayabilir, bu nedenle en çok güç tüketen teklifler iki veya üç konektör alır.

Yeni konektör, alt sıradaki dört küçük pin konektörünü görene kadar daha önce gördüklerimizden çok farklı görünmeyebilir. Bu sıra, 12 ana konektörle birlikte toplamda 16 pime baktığınız anlamına gelir. Sadece ana blok güç içindir, bu küçük pimler görünüşte sinyal şeritleridir – bunların gerçekte ne için olduğu bu aşamada belirsiz olsa da.

PCI-SIG, ana bloktaki her bir pimin, maksimum desteklenen 662.4W güç yükü ile tüm konektör için 55.2A’ya kadar ekleyen 9.2A’ya kadar destekleyebileceğini belirtir. Toleranslarla, 600W ile sonuçlanırsınız. Bu çok fazla.

Referans olarak, Nvidia’nın mevcut serisi RTX 3090 ve RTX 3080 Ti için 350W’da, RTX 3080’in 320W TDP’si var. Görünüşe göre Süper son eki kullanmayacak olan söylenti RTX 3090 Ti, 450W TDP’ye sahip.

Grafik kartı nasıl satın alınır: 2021 olan çorak silikon ortamında bir grafik kartı satın almayla ilgili ipuçları

Nvidia, geçen yıl Founder Edition 30 serisi kartlarıyla yeni bir 12 pinli konektör tanıttı. Nvidia’nın o zamanki mantığı, kartın kendisinde daha küçük bir konektör istemesiydi. Bu, hiçbir güç kaynağının aslında standart olarak bu tür konektörlere sahip olmadığı için 2x 8-pin ila 12-pin adaptörün kullanılmasını gerektiriyordu.

Bu adaptör bazı düzensiz yapılar için yapılmış, bu yüzden ideal değildi. Eklenti ortakları da bu yeni tasarıma katılmadı, çoğu bunun yerine ikiz 8 pinli konektörlerle yapıştı. Olduğu gibi, yalnızca Kurucu Sürümlerini almayı başaranlar aslında Nvidia’nın konektördeki bükülmesini görebildi.

Bu söylentili güç konektörü, PCIe standardının bir parçasıdır; bu, umarız, PSU üreticilerinden doğrudan desteğe sahip olduğu anlamına gelir; uzun vadede adaptörlere gerek yoktur. Aslında, günümüzde ileri teknoloji kartların ihtiyaç duyduğu ikili, hatta üçlü 8 pinli PCIe güç konektörlerine tek bir kablo lehine veda etmek, bu yeni konektör hakkında heyecanlanmak için yeterli bir neden.

Açıkçası, kısa vadede adaptörleri kullanmamız gerekecek, ancak bir konektör standardında yapılacak herhangi bir değişiklik bu sorundan rahatsız olacak. Yine de, tüm grafik kartı güç ihtiyaçlarınızı karşılayan tek bir kabloya sahip olursak, kısa vadede biraz acıya değebilir.