TikTok, 18 Yaş Altı Kullanıcılar İçin Gizlilik Özelliklerini Sıkılaştırıyor, 13-15 Yaşındakilerin Hesapları Varsayılan Olarak Gizli Olacak

Federal düzenleyicilerin, uygulamalarının çocukları ve gençleri nasıl etkilediğini açıklamasını emrettikten bir ay sonra, TikTok, 18 yaş altı kalabalık için gizlilik uygulamalarını sıkılaştırıyor.

Çarşamba gününden itibaren, 13 ila 15 yaş arası kullanıcıları olan hesaplar için varsayılan gizlilik ayarı gizli olacak. Bu, yalnızca kullanıcının takipçi olarak onayladığı birinin videolarını görüntüleyebileceği anlamına gelir, daha önce durum böyle değildi. Ancak gençler, isterlerse bu ayarı yine de herkese açık olarak değiştirebilirler.

Daha yaşlı gençler bu varsayılan ayar değişikliğini görmez. 16 veya 17 yaşındaki kullanıcılar için, insanların oluşturdukları videoları indirmelerine izin veren varsayılan ayar artık “açık” yerine “kapalı” olacaktır.

TikTok ayrıca, kullanıcıların 15 veya daha genç olanlar tarafından oluşturulan videoları indirmelerini de engelliyor. Bu yaş grubu ayrıca doğrudan mesajlaşmanın kısıtlandığını görecek ve canlı yayınlara ev sahipliği yapamayacak.

TikTok, gençler ve daha küçük çocuklar arasında çılgınca popüler. Genç Kullanıcılar için TikTok adlı bir özellik önceden seçilmiş, “yaşa uygun” videolar sunar. Bu özellik, TikTok’un selefi Musica.ly’nin çocuklardan yasa dışı bir şekilde kişisel bilgi topladığı yönündeki FTC iddialarını çözmesinin ardından eklendi. Ayrıca 5,7 milyon dolar ödemeyi kabul etti ( kabaca Rs. 41.7 crores).

Bu arada “aile eşleştirme” adlı bir araç, ebeveynlerin içerik ve gizlilik ayarlarını etkinleştirmek için TikTok hesaplarını gençlerinkiyle ilişkilendirmesine olanak tanır.

Geçen ay Federal Ticaret Komisyonu, TikTok’un ana şirketinden Facebook, Twitter, Amazon ve diğer beş sosyal medya şirketinden tüketicilerin kişisel verilerini nasıl topladıkları ve kullandıkları ve uygulamalarının çocukları ve gençleri nasıl etkilediği hakkında ayrıntılı bilgi vermelerini istedi.

TikTok kullanıcılarından hizmete kaydolurken doğum günlerini yazmaları isteniyor, ancak diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi, doğru olduğundan emin olmak için gerçek bir doğrulama yok.

2021’in en heyecan verici teknoloji lansmanı ne olacak? Bunu Apple Podcast’ler, Google Podcast’ler veya RSS aracılığıyla abone olabileceğiniz, bölümü indirebileceğiniz veya aşağıdaki oynat düğmesine basabileceğiniz haftalık teknoloji podcast’imiz Orbital’de tartıştık.