Intel, yeni Alchemist grafik kartlarında kripto para madenciliğini sınırlamayacağını doğruladı

Intel, kripto para madencilerini caydırmak için herhangi bir donanım veya yazılım sınırlayıcı veya kilit kullanmayacağını açıkladı. Nvidia’nın hash oranı sınırlayıcısı, kilidini açmak için sayısız hack’e rağmen oyuncular tarafından memnuniyetle karşılandığından, bu Intel için kaçırılmış bir fırsat olarak görülebilir.

Intel’in savunmasında, bu yeni GPU’lar, belirli tarafları caydırmaya çalışmak yerine tamamen oyun oynamaya odaklanmıştır. Intel’den Roger Chandler’ın dediği gibi, “bu ürünü şu anda özellikle madencileri hedef alan herhangi bir özellik tasarlamıyoruz veya herhangi bir özellik oluşturmuyoruz.” Dolayısıyla madencileri caydıracak hiçbir şey olmayacak olsa da, onlar için özellikle çekici olan hiçbir şey yok.

Ayrıca çoğu madenciliğin Linux işletim sistemleri üzerinden yapıldığı ve Intel’in Linux sürücülerinin hepsinin açık kaynak olduğu gerçeği de var. Bu, AMD gibi, Linux dünyasında çalışabilen herhangi bir hash hızı sınırlayıcısına sahip olmak istiyorsa, tescilli sürücülere geçmesi gerektiği anlamına gelir.

Öyle olsa bile, geçen yılın çoğunda gördüğümüz gibi, bu kripto para madencilerinin piyasaya sürülen her oyun GPU’sunu hemen hemen alıp dijital kripto madenlerini çalıştırmalarını engellemedi. Hâlâ Ethereum madenciliğinin yakında sona ereceğine dair umutlarımız olsa da, bu şimdiye kadar gerçekleşmedi.

(Resim kredisi: Intel)

Gadget 360’ta bulabileceğiniz röportaj, başka ilginç külçeler içeriyor ve okumaya değer. Intel’den Raja Koduri, madencilik kilitlerinin eksikliğinin ortaya çıkmasıyla birlikte, piyasaya sürüldüğünde yeterli miktarda Arc GPU’nun nerede bulunacağına dair bir soruyu yanıtladı ve bu mutlaka harika bir haber değil.

“Talepd çok yüksek olduğunda ve pazar çok zor olduğunda her zaman çok temkinli olacağım. Her zaman daha fazla arz kullanabilirim. Bu yüzden bu yüksek talepli pazarda yeterli arzım olduğunu söylemeyeceğim.” Raja’yı kabul etti, ancak bitirdiğinde gerçekçi olmaya çalışıyor gibi görünüyor, “Sanırım rakiplerimin her biri şu anda aynı şeyi söyleyecek.”

Intel veya bu konuda herhangi biri için, yıllardır ilk ayrı GPU’suna olan ilgiyi ölçmek zor, ancak piyasanın durumu göz önüne alındığında ve en azından makul derecede rekabetçi olduğunu varsayarsak, bol olacağını varsaymanız gerekir. Alchemist’e ilgi duyanlar.

Piyasada başka bir oyuncuya sahip olmak harika, ancak yalnızca lansmanı destekleyecek stok varsa.

Intel ayrıca XeSS oyun desteğinden de bahsediyor. Roger Chandler, “Şu anda düzinelerce stüdyoyla aktif olarak çalışıyoruz” diyor ve “Bunu desteklemek için çok sağlıklı bir oyun koleksiyonu beklemelisiniz ve bu zamanla agresif bir şekilde büyüyecektir.”